U sklopu projekta “Otpadom ukrasi, Planetu spasi” udruženje Ekosfera je organizovalo na Kampu Vrbas druženje za dio nagrađenih učesnike sa sve 3 nagradna konkursa. Na cjelodnevnom druženju je učestvovalo 26 mališana uzrasta od 3 do 10 godina iz Banja Luke, Bijeljine i Gradiške.
Naš eko-kreativno-sportsko-zabavni program je bio vrlo sadržajan te su mali ekolozi pored kreativnih radionica sa tematikom zaštite voda i pravilnog razvrstavanja otpada imali priliku da se druže i sa našim klubovima koji svoje aktivnosti sprovode u vodi, na vodi i pod vodom.
Predstavnici Kajak kanu kluba Vrbas – M:tel Banja Luka, Dušan, Anja i Vedran, su nam objasnili kako to izgleda kada treniraš taj sport, šta nam je potrebno od opreme, razliku između disciplina, čamaca i još mnogo toga. Zatim su naši mališani imali priliku da gledaju njihove majstorije na vodi ali i da sami isprobaju kako to izgleda kada voziš kajak ili kanu.
Veliko interesovanje među malim ekolozima je vladalo za ronjenje. Ronilački klub „Delfin“ Banja Luka su predstavljale srednjoškolka Anđela i profesorica Boba. Pažljivo su slušala i djeca ali i odrasli dok su im Delfinice samo odškrinule vrata u svijet obuke ronilačkog sporta. Imali su priliku da čuju vrlo bitne savjete oko ulaska u vodu, da vide šta je to sve potrebno od opreme da bi se zaronilo i da li i kako ronioci pričaju dok su pod vodom. U demonstraciji ronilačke opreme su imale pomoć, ni manje ni više nego od državne prvakinje u gimnastici, Dunje Lakić.
Predstavnik plivačkog kluba „Olymp“ iz Banja Luke je bio petnaestogodišnji Sergej. Djeca su imala priliku da se „okite“ sa nekim od preko 80 Sergejevih medalja. Ispričao nam je da je počeo trenirati sa 6 godina ali da se ozbiljnije posvetio svemu i dobio veliki motiv nakon osvajanja prve medalje. Poručio je mališanima da moraju biti uporni i vrijedno trenirati.
Vrlo interesantno predavanje je pripremio i predstavnik Sportskog ribolovačkog društva Banja Luka, čika Dragan, koji je za ekipu pripremio fotografije riba koje žive u Vrbasu, objasnio im kako se peca, koja su pravila, šta je to mrijest, zašto treba poribljavati, predstavio različite vrste pecanja i štapova. Rekao nam je da pravi ribolovci samo cmoknu ribu koju upecaju i da je puste nazad u rijeku. Nakon toga neki su probali malo „mušičariti“.
Nama je bilo vrlo zabavno a kako čujemo i našim malim ekolozima. Stečena znanja će prenositi dalje svojim drugarima ali i porodici i tako pomoći očuvanju naših rijeka i prirode.
Na mlađima svijet ostaje!