Zbrinjavanje medicinskog otpada je veliki problem u svim zemlјama svijeta, jer zbog svojih karakteristika predstavlјa opasnost za zdravlјe lјudi, životinja i ekološki sistem. Činjenica je da je na području Bosne i Hercegovine i Republike Srpske u proteklom periodu došlo do odstupanja od pravila u odlaganju medicinskog otpada, jednim dijelom zbog ratnih dešavanja, a jednim dijelom zbog nedostatka finansijskih sredstava uslјed ekonomske krize. Trenutno je veoma teško implementirati evropske standarde u ovoj oblasti vezano za zaštitu životne sredine i svih njenih činilaca. Imajući u vidu našu tendenciju ka uvođenju evropskih standarda u različitim oblastima, pa i u zbrinjavanju medicinskog otpada, bilo bi poželјno da se ova oblast veoma značajna za zaštitu životne sredine kao i zdravlјa lјudi, rješava jedinstveno u svim zdravstvenim ustanovama.
Neadekvatno i nestručno rukovanja medicinskim otpadom može da izazove ozbiljne posljedice po zdravlje ljudi i uticaj na životnu sredinu. Upravljanje otpadom zahtijeva multisektorsku saradnju i interakcije na svim nivoima. Uspostavljanje nacionalne politike i zakonski okvir, obuka osoblja, kao i podizanje svijesti su ključni elementi uspješnog upravljanja medicinskim otpadom u zdravstvenim ustanovama.
Osnovni cilj upravljanja medicinskim otpadom je uvođenje zdravstveno bezbjednog i ekološki prihvatljivog načina postupanja sa medicinskim otpadom, primjerenog nacionalnoj ekonomskoj situaciji i stepenu razvoja zdravstvene zaštite.